Ostali korisni sadržaji.
Članovi Predsjedništva BiH, predsjednik i potpredsjednici RS biraju se po većinskom sistemu, odnosno sistem proste većine - "prvi dobija mjesto". To znači da je izabran onaj kandidat koji u prvom i jedinom izbornom krugu osvoji barem jedan glas više od svih ostalih kandidata.
Zastupnici/poslanici u zakonodavna tijela na svim nivoima u BiH se biraju po sistemu proporcionalne zastupljenosti. Glasači tom prilikom svoj glas mogu dati jednoj političkoj stranci, listi nezavisnih kandidata, pojedinačnom kandidatu, kao i stranci/listi nezavisnih kandidata i jednom ili više kandidata, predstavniku nacionalnih manjina tamo gdje se biraju, ali samo u okviru te političke stranke/ liste nezavisnih kandidata, odnosno predstavnika nacionalne manjine.
Zapisnik o radu biračkog odbora (ZARBO) - Tokom izbornog dana vodi se Zapisnik o radu biračkog odbora. U Zapisnik se unose sljedeći podaci: popis i količina izbornog materijala dostavljena biračkom mjestu; popis svih akreditovanih posmatrača na biračkom mjestu; zapažanja o svim važnim događajima do kojih dođe na biračkom mjestu.
Postoje dva zapisnika u koje se unose sljedeći podaci:
Obrazac za brojno stanje u koji BO prije otvaranja BM unosi podatke o broju zaprimljenih listića, te ukupan broj birača za biračko mjesto na osnovu izvoda iz Centralnog biračkog spiska (CBS). Prije pristupanja samom brojanju glasova u Obrazac za brojno stanje se unose broj neiskorištenih i oštećenih listića koji se pakiraju u providnu zaštitnu vreću posebno za svaku izbornu utrku, te ukupan broj potpisa glasača s izvoda iz CBS-a. Predsjednik i članovi BO potpisuju ovaj Obrazac.
Obrazac za zbirne rezultate (ZR) je obrazac u koji birački odbor unosi rezultate za sve razine glasanja na biračkom mjestu. Pravi se u 4 primjerka, pri čemu se žuta kopija vidno ističe na biračkom mjestu. U nedostatku dovoljnog broja primjeraka da bi svaki posmatrač dobio po jedan, CIK je u okviru izbornog materijala pripremio obrasce koje će posmatrači moći popuniti na osnovu žute kopije ZR obrasca, a predsjednik BO dužan je da im isti potpiše.
PDL Obrazac je obrazac u kojem Predsjednik biračkog odbor vodi evidenciju svakog pojedinačnog slučaja pomoći drugog lica pri glasanju.
Samo predsjednik biračkog odbora je ovlašten za ispunjavanje zapisnika i obrazaca!
Pravo na nesmetano posmatranje cjelokupnog procesa
B.O. mora omogućiti akreditiranim posmatračima nesmetano promatranje cijelog procesa glasanja i prebrojavanja glasačkih listića i upisa primjedbi u Zapisnik o radu biračkog odbora.
Pristup dokumentima
Posmatrači moraju imati pristup svim dokumentima koji se na dan izbora nalaze na biračkom mjestu (izvod iz Centralnog biračkog spisa, obrasci, zapisnici, itd.). Naravno, ovo podrazumijeva ljubazno ponašanje, pristojnu komunikaciju sa ovlaštenima, te pravi izbor vremena da se neki zahtjev ovog tipa i postavi. Procijenite je li pravo vrijeme tražiti da pogledate neki dokument u trenutku kada je nadležna osoba izuzetno zauzeta redovnim aktivnostima na biračkom mjestu ili u izbornoj komisiji!
Stavljanje primjedbi u Zapisnik o radu biračkog odbora (ZARBO)
Bitno formalno pravo posmatrača izbornog dana je i stavljanje obrazloženih primjedbi na rad biračkog odbora i opštinske izborne komisije. Važno je naglasiti da samo ono što uđe u ZARBO može biti iskorišteno za ulaganje formalnog prigovora. Ono što nije uneseno u Zapisnik, kao da se nije ni dogodilo! Prilikom ulaganja primjedbe, gdje god je to moguće, važno je kvantificirati - navesti na koji način i sa koliko glasova je nepravilnost navedena primjerom uticala na rezultat izbora.
Posmatrač ima pravo zahtijevati prepis zapisnika o radu organa nadležnog za provedbu izbora čiji rad je posmatrao (Izborni zakon BiH, član 17.9).
Kopija rezultata glasanja sa biračkog mjesta
Pravo posmatrača je i dobiti službene rezultate glasanja. Obrazac koji služi za tu namjenu (ZR) nema dovoljno kopija da bi svaki posmatrač mogao dobiti primjerak. Alternativno možete fotografisati javno istaknutu žutu kopiju, ili napraviti prepis u formulare koji će biti dostavljeni uz birački materijal i ljubazno zamoliti predsjednika BO da se potpiše na prepis.
Svi posmatrači izbornog dana trebaju se pridržavati sljedećih principa rada:
Nepristrasnost
Na biračkom mjestu zabranjeno je nošenje bilo kakvih obilježja koja bi posmatrača mogla povezati sa određenim političkim subjektima. Lično ste odgovorni za svoje ponašanje tokom posmatranja izbornog procesa na izborni dan. Nije dozvoljeno vršenje bilo kakvog uticaja na glasače u vezi sa njihovim odabirom biračke opcije. U svakom momentu pridržavajte ste potpisanog obrasca ‘Pravila ponašanja i izjava o poštivanju tajnosti’. U suprotnom, predsjednik biračkog odbora Vas može odstraniti sa biračkog mjesta, a izborna komisija koja je izdala akreditaciju može oduzeti svojstvo posmatrača i poništiti akreditaciju.
Ne ometajte i ne miješajte se u izborni proces
Tokom boravka na biračkom mjestu, posmatrač se ne smije ni na koji način miješati u izborni proces. Iako je uloga posmatrača veoma važna, ona ne podrazumijeva: intervencije koje bi zaustavile proces glasanja, uvođenje reda na biračkom mjestu, ometanje rada članova biračkih odbora ili drugih posmatrača, ili bilo kakvo drugo miješanje u izborni proces. Vaša prava i dužnosti na biračkom mjestu ograničena su pravima i dužnostima drugih prisutnih! Vi ste tu da posmatrate i izvještavate, a ne da pomažete ili odmažete!
Kada budete postavljali pitanja predsjedniku biračkog odbora ili ukazivali na neku nepravilnost, sačekajte pogodan trenutak kada nema birača na biračkom mjestu, ili kada predsjednik nije zauzet.
VAŽNO!
Na biračkim mjestima ne očekuju se bilo kakvi sigurnosni problemi. Međutim, ukoliko u bilo kojem trenutku osjetite da ste u opasnosti, izađite ispred biračkog mjesta. Ne ulazite u sukobe – Vaša sigurnost je najvažnija!
Poštujte tajnost glasanja
Tajnost glasanja neprikosnovena je u svakom smislu. Posmatrač ne smije biti iza kabine ili zavirivati u trenucima kada je birač tu. Istovremeno, u trenucima kada nema nikoga iza kabine, posmatrač može uz konsultaciju sa predsjednikom biračkog odbora, diskretno pregledati stanje i vidjeti da li npr. postoje neke parole i poruke ispisane sa unutrašnje strane, oznake političkh stranaka i sl., i na to ukazati predsjedniku biračkog odbora.
Ne dirajte izborni materijal
Posmatrač ima pravo uvida u cjelokupni izborni materijal na biračkom mjestu. Iako ćete vjerovatno biti u prilici, nemojte dirati bilo kakav izborni materijal. Ovo se posebno odnosi na glasačke listiće. Kada smatrate da je potrebno pregledati određeni materijal, ljubazno zamolite predsjednika biračkog odbora da vam ga pokaže.
BM – Biračko mjesto
BO – Birački odbor
CIK BiH – Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine
OIK/GIK – opštinska, odnosno gradska izborna komisija
LIK – lokalna izborna komisija (opštinska, gradska ili Izborna komisija Brčko distrikta)
CBS – Centralni birački spisak
FBiH – Federacija Bosne i Hercegovine
RS – Republika Srpska
BDBiH – Brčko Distrikt Bosne i Hercegovine
PD PSBiH – Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH
NSRS – Narodna skupština Republike Srpske
PFBiH – Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine
ZARBO – Zapisnik o radu biračkog odbora
ZR – Obrazac za zbirne rezultate
PDL – Pomoć drugog lica
Izborni zakon BiH u članu 17.9 navodi bitno formalno pravo posmatrača da ulažu primjedbe na rad organa nadležnog za provođenje izbora čiji rad posmatraju. Posmatrač, tako, može stavljati obrazložene primjedbe na rad organa nadležnog za provođenje izbora u pisanoj formi koje se prilažu u zapisnik o radu datog organa. Na osnovu ovako uloženih primjedbi, politički subjekt ima formalno pravo ulaganja prigovora izbornoj komisiji.
Kod ulaganja primjedbi važno je da iste sadrže sve one elemente koji mogu poslužiti političkom subjektu za ulaganje prigovora, ali i izbornoj komisiji za naknadnu ocjenu rada biračkog odbora i eventualno sankcionisanje:
VAŽNO!
Politički subjekt čije je pravo ustanovljeno Izbornim zakonom BiH povrijeđeno može uložiti prigovor izbornoj komisiji U ROKU OD 24 SATA od učinjene povrede u izbornom periodu.
!Ne zaboravite - Vaša sigurnost je na prvom mjestu!