Brojanje glasoa i utvrđivanje rezultata je najosjetljiviji dio izbornog procesa i izuzetno je važno da vodite računa o slijedećim segmentima.
Prije otvaranja kutije sa glasovima, BO pristupa utvrđivanju broja izašlih glasača na tom BM, te utvrđuje broj neiskorištenih listića i broj listića oštećenih/upropaštenih tokom glasanja. Svaki od ovih brojeva se utvrđuje posebno za svaku izbornu utrku. Uloga posmatrača je da te brojeve prepiše iz Obrasca za brojno stanje nakon što član BO unese taj podatak na odgovarajuće mjesto.
Neiskorišteni glasački listići pakuju se u originalne kutije. Oštećeni glasački listići pakuju se u koverte. Sve olovke, osim onih crvene boje/tinte, odlažu se u zaštitnu vreću zajedno sa neiskorištenim listićima i kovertom sa oštećenim listićima.
Svim akreditovanim posmatračima mora biti omogućeno nesmetano posmatranje cijelog procesa utvrđivanja rezultata i to sa mjesta s kojega imaju dobar uvid u sve radnje koje se poduzimaju.
Osobe koje broje glasove ne bi trebale imati hemijske ili bilo kakve druge olovke kojima mogu stavljati bilo kakve oznake na glasačke listiće.
Obratite pažnju da se brojevi koje birački odbor utvrđuje i upisuje u odgovrajuće obrasce moraju „slagati“. U tom kontekstu važno je znati da:
Tokom procesa brojanja glasavo na stolu za brojanje dozvoljene su samo olovke crvene boje/tinte.
Glasački listići se broje tačno definisanim redoslijedom. Na Opštim/Općim izborima 2022. brojanje glasova vrši se po sljedećem redoslijedu:
1.
2. Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH
Zatim se u Republici Srpskoj pristupa brojanju glasova za:
Odnosno u Federaciji BiH pristupa se brojanju glasova za:
U Brčko distriktu BiH prvo se broje glasovi po rasporedu brojanja predviđenom za entitet Republika Srpska, a odmah potom za entitet Federacija BiH.
Eventualni prekid rada u brojanju glasačkih listića predsjednik ili zamjenik predsjednika evidentira u zapisnik o radu B.O. u dio Z8. Također, ukoliko budu ispunjeni tehnički uvjeti, predsjednik B.O. na pogodan način dostavlja (komunikacijom putem adekvatne aplikacije) izbornoj komisiji preliminarne rezultate po političkim subjektima, odmah nakon prebrojavanja svakog nivoa koji se prebroji i popunjava obrazac za preliminarne rezultate, izuzetno ukoliko za navedeno ne budu ispunjeni uvjeti, preliminarni rezultati će se dostaviti u skladu sa članom 70. Pravilnika o provođenju izbora.
Listić je nevažeći ako je na njemu označeno 2 ili više političkih subjekata; ako nije ispunjen (neoznačen) ili je ispunjen tako da nije moguće sa sigurnošću utvrditi kojem kandidatu / političkom subjektu je birač dao svoj glas; ako je glasački listić toliko oštećen da se sa sigurnošću ne može utvrditi kojem kandidatu / političkom subjektu je birač dao glas; ako se na osnovu oznaka koje je birač dopisao na glasački listić, kao što je potpis, može utvrditi njegov identitet; ako su dopisana imena kandidata; ako je u pitanju skenirani, kopirani i / ili listić koji ne pripada tom biračkom mjestu, odnosno opciji glasanja (glasački listić za glasanje poštom). Svi članovi BO učestvuju u odlučivanju o (ne)ispravnosti glasačkih listića. Ovi listići se pakuju u kovertu predviđenu za nevažeće listiće.
Prije početka ovaranja glasačkih kutija i brojanja neiskorišteni glasački listići pakuju se u originalne kutije te se zajedno sa oštećenim glasačkim listićima, olovkama (osim onih crvene boje/tinte) i neiskorištenim listićima odlažu u zaštitnu vreću.
Glasački listići koji se trenutno ne broje pakuju se u providne plastične vreće, posebno za svaki nivo i odlažu na način da ih svi prisutni mogu vidjeti. Prebrojani listići se pakuju u za to predviđene, neprovidne vreće koje bojom odgovaraju boji glasačkog listića.
Tokom prebrojavanja glasačkih listića vrši se poništavanje važećih dopisivanjem glasova za druge političke subjekte ili jednostavno „švrljanjem“ po listiću. Ovakve radnje događaju se u situacijama kada pojedini članovi BO po zadatku svojih političkih stranaka žele smanjiti broj glasova koje je dobio protivnik.
Posebnu budnost trebate prilikom razvrstavanja i brojanja. Obratite pažnju da niko od članova BO ne drži olovku, ili neki drugi „alat“ kojim se može označiti listić, npr. prstenovi sa tintom i sl. Ukoliko ste primijetili ovu manipulaciju, imate mogućnost reagovanja primjedbom u ZARBO.
Prilikom brojanja glasova, članovi biračkog odbora dopisuju preferencije na otvorenim listama. Pored klasičnog dopisivanja hemijskom olovkom, postoje glasine sa ranijih izbora da su bili korišteni posebni prstenovi sa tintom na vrhu kojima su neki članovi BO dopisivali „iksiće“ za kandidate. Ova manipulacija je vrlo moguća na biračkim mjestima gdje su članovi BO iz jedne ili srodnih stranaka.
Druga mogućnost za ovakvu manipulaciju je prilikom brojanja glasova za pojedine kandidate (drugi krug brojanja za izbor zastupnika/poslanika u zakonodavnim tijelima) – bez dopisivanja na liste. Član BO koji čita sa listića i onaj koji ga kontroliše daje lažnu informaciju za druga dva člana BO koji zapisuju brojeve glasova po kandidatima.
Obratite pažnju da niko od članova BO ne drži olovku ili neki drugi „alat“ kojim se može označiti listić, npr. prstenovi sa tintom i sl. Ukoliko ste primijetili ovu manipulaciju, imate mogućnost reagovanja primjedbom u ZARBO.
U skladu sa vašim statusom imate pravo na unošenje primjedbi/prigovora u ZARBO. Svako uskraćivanje ovog prava smatra se ozbiljnim kršenjem i o tome trebate hitno izvjestiti centrali uli drugi nadležni organ.
Obrazložene primjedbe unose se u ZARBO na mjesto koje je predviđeno za primjedbe posmatrača, a što je posmatračima dužan pokazati i omogućiti predsjednik biračkog odbora. Nakon što upišete primjedbu u ZARBO istu fotografišite ukoliko imate mobilni aparat koji posjeduje kameru.
Gdje god je to moguće, kod opisa primjedbe važno je kvantifikovati - navesti na koji način i sa koliko glasova je primjerom navedena nepravilnost utjecala na rezultat izbora. Vi ste najvažnija karika u ovom procesu, a važno je znati da ono što nije formalno zabilježeno kao da se nije ni dogodilo.